Evaluations

Hockey is Back!

KC South (now comprised of KC West, Southwest KC, and the KC Knights) are happy to welcome back our families for a groundbreaking first season of collaboration. This season is going to have a different feel, but the players are back on the ice, the fans are in the stands and the coaches are ready to improve the skills of all our superstars!

 

We’re planning 6 stages in our return to play plan for our players:

 

  1. Conditioning Camp (September 1-8)
  2. Time Trials (September 9-12)
  3. Judged Drills (September 12/13)
  4. Group Evaluation (September 16-27)
  5. Team Practices (September 27-October 31)
  6. Inter-Squad Games (early October-October 31)

U7, U9, U11, U13 Ice Times

To find your group, please refer to the Group Player Lists below.

 

DateGroupTimeArena
Saturday October 3, 2020U11 Group 110:45 AM - 11:45 AMKinsmen Twin Arenas A
Sunday October 4, 2020U11 Group 12:00 PM - 3:00 PMMillwoods B Arena
Thursday October 1, 2020U11 Group 17:45pm - 8:45pmTipton Arena
Wednesday September 30, 2020U11 Group 17:30pm - 8:30pmOliver Arena
Friday October 2, 2020 U11 Group 27:30pm - 8:30pmSouthside Arena
Saturday October 3, 2020U11 Group 212:00 PM - 1:00 PMKinsmen Twin Arenas A
Sunday October 4, 2020U11 Group 210:00 AM - 11:00 AMTerwillegar Arena B
Wednesday September 30, 2020U11 Group 28:15pm - 9:15pmWestwood Arena
Friday October 2, 2020U11 Group 37:30pm - 8:30pmDonnan Arena
Saturday October 3, 2020U11 Group 31:15 PM - 2:15 PMKinsmen Twin Arenas A
Sunday October 4, 2020U11 Group 311:15 AM - 12:15 PMTerwillegar Arena B
Thursday October 1, 2020U11 Group 37:30pm - 8:30pmOliver Arena
Friday October 2, 2020U13 Group 18:45pm - 10:15pmSouthside Arena
Saturday October 3, 2020U13 Group 16:00 PM - 7:00 PMCallingwood Twin Areas B
Sunday October 4, 2020U13 Group 112:45 PM - 1:45 PMKinsmen Twin Arenas B
Friday October 2, 2020U13 Group 26:15pm - 7:15pm Donnan Arena
Saturday October 3, 2020U13 Group 24:30 PM - 5:30 PMThe Meadows East Arena
Sunday October 4, 2020U13 Group 22:00 PM - 3:00 PMKinsmen Twin Arenas B
Thursday October 1, 2020U13 Group 26:30pm - 7:30pmTipton Arena
Saturday October 3, 2020U13 Group 32:30 PM - 3:30 PMThe Meadows West Arena
Sunday October 4, 2020U13 Group 312:45 PM - 1:45 PMMillwoods B Arena
Wednesday September 30, 2020U13 Group 38:45pm - 9:45pmOliver Arena
Friday October 2, 2020U9 Group 1 6:15pm - 7:15pmSouthside Arena
Saturday October 3, 2020U9 Group 12:30 PM - 3:30 PMKinsmen Twin Arenas A
Thursday October 1, 2020U9 Group 16:15pm - 7:15pmOliver Arena
Friday October 2, 2020U9 Group 27:15pm - 8:15pmThe Meadows West Arena
Saturday October 3, 2020U9 Group 22:15 PM - 3:15 PMTerwillegar Arena C
Wednesday September 30, 2020U9 Group 27:00pm - 8:00pmWestwood Arena
Friday October 2, 2020U9 Group 36:00pm - 7:00pmThe Meadows West Arena
Saturday October 3, 2020U9 Group 33:30 PM - 4:30 PMTerwillegar Arena C
Wednesday September 30, 2020U9 Group 36:15pm - 7:15pmOliver Arena

U9, U11, U13 Group Player Lists

U9 Group 1

Last NameFirst Name
BaxterRowen
Bone-SutherlandMatthew
CarsonKingson
CowieJackson
BentBrayden
ChafeNathan
ElsonParker
GeAustin
Gerhardt-BurjourOlyver
GramsCayson
GrayCayden
HardyBryson
JohnsonCole
LandryOliver
Luoma-ShawEwan
MakusMateo
McDonellIzabella
MehokSabastian
NabozniakEthan
NakeeranKarthihan
Nepoose-HillVann
NganKalen
NicollNate
PhillsBrayden
PigeonLiam
TheoretLeo
McDadeJacob
SchultzNicholas
ShmkoNate
SolomonJackson
TiraBishop
YoungJack

U9 Group 2
U9 Group 3
U11 Group 1
U11 Group 2
U11 Group 3
U13 Group 1
U13 Group 2
U13 Group 3
U7 (Timbits and Discovery)
QUESTIONS?